Výběr gabionů

Jak vybrat kvalitní gabiony?

Stejně jako u jiného zboží, tak i gabiony jsou kvalitní a špatné. Jak tedy poznat kvalitní gabiony od nekvalitních? Jsou opravdu gabiony dovezené z Číny tak nekvalitní? Pokusíme se napsat pár základních informací o tom, jak poznat kvalitu. Jak se nenechat napálit a po pár letech předělávat celou gabionovou konstrukci.

Vše je většinou o ceně. Na cenu kupující slyší, ale základní otázka při výběru gabionu by měla být jak je dlouhá záruka. Pokud nechcete za pár let celou konstrukci rozebírat a dělat znovu, je délka záruky tou nejzásadnější otázkou. Délku záruky neovlivňuje jestli je materiál dovezený z Číny, ale jaký je to materiál a jak je zpracovaný. Pro naše výrobky zásadně používáme žárový pozink o technickém rozsahu 360 gramů na 1 kg/m2 železa. Díky tomu můžeme dávat na materiál záruku 60 let. Máme totiž jistotu, že materiál dle testů vydrží i dobu násobně delší. Pokud například zakoupíte materiál o stejné hmotnosti na metr, ale který je pouze galvanicky pozinkovaný, životnost velmi klesá, takřka řádově.

Dalším kritériem pro kvalitní a dlouhodobou stavbu gabionů, je výběr materiálu výplně. Kámen by měl být stálý, aby se po letech nedrolil a nebo dokonce nerozpadal. Kámen můžeme doporučit žulo/křemenný porfyr nebo tzv. odštěpky z žulových kostek. Velikost kamene by měla být větší, než je vzdálenost dvou sousedních drátů v koši. Nejčastější je vzdálenost 10 cm. Pro velikost ok 10×10 cm je ideální velikost kamene od 12 cm po cca 25 cm. Při této velikosti kamene je zaručeno, že ani ten nejmenší kámen se neprotáhne okem.

Při dodržení těchto pár základních rad a doporučení Vám budou sloužit gabiony po desítky let. Desítky let bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zásahu do konstrukce, nebo oprav.