Montáž gabionů

Montáž gabionů

V minulém článku jsme napsali jak poznat kvalitní gabiony. U montáž gabionů je důležitá délka záruky, kterou vám prodejce je schopný dát na výrobek. Rozhodně nekupujte zboží, kde je záruka kratší než desítky let. Pokud má výrobek správně a dobře sloužit, tak musí být kvalitní.

Jestliže máte správný materiál s dostatečnou zárukou, zbývá již jen montáž a naplnění kameny. Možná to vypadá jako trivialita, ale pokud nejste dostatečně manuálně zruční a nemáte s podobnou prací žádné zkušenosti, najměte si na montáž a naplnění gabionu firmu. Nejlépe firmu co již má s montáží a plněním gabionů nějaké zkušenosti.

Pro správnou funkci a životnost gabionových košů je důležitý dostatečný počet montážních prvků na jeden koš. Pokud použijete v rámci úspor 3-5 kusů, výsledný produkt nebude moc stabilní. To je důvod, proč naše gabiony mají těchto montážních prvků až 18. Vše pro dobrou konstrukční stabilitu a dlouhodobou statickou stabilitu.

Jak jsme již psali v minulém článku, kameny by měly mít velikost 12 cm – 25 cm. Plnění košů kamenem se provádí stejným způsobem jak se provádí stavba z cihel. To znamená, že by se kameny neměly stavět do komínků, ale měly by být vzájemně „svázány“. Tím dosáhneme toho, že i když se síť po desítkách let rozpadne, zeď bude dále stabilní.

Na závěr ještě jednu radu. Při stavbě nepoužívejte žádné vibrační desky, nebo žabky. Použití vibračních strojů nebude mít žádný vliv na zhutnění kamenů a na stabilitu stavby. Můžete ale poškodit a odřít ochrannou vrstvu z drátu a tím snížíte jeho životnost. To, za co jste před tím zaplatili, to je kvalitní nerezová úprava, by přišlo vniveč.

Gabiony mají velkou budoucnost díky variabilitě a možnostem konstrukce. Při zachování základních postupů a principů při nákupu a stavbě Vám gabiony budou dobře sloužit po mnoho let.


Stavba gabionů

Gabiony jsou v podstatě jednoduché stavební konstrukce. Tyto konstrukce si zručnější člověk, nebo kutil, může svépomocí vyrobit. Na výběr je více typů gabionových konstrukcí. Liší se velikostí a tvarem ok. Nejběžnější jsou oka 10 x 10 cm, ale je možné koupit i menší 5×5 cm, nebo hexagonového tvaru 4×2-8. Další možností jsou poplastované gabiony.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy gabionových konstrukcí? Nejběžnější jsou konstrukce s rozměry ok 10 x 10 cm. Hodí se na různé zahradní prvky, protihlukové stěny, zdi, zpevnění svahů a jako nosné konstrukce. Nosné konstrukce pro altánky, stříšky, pergoly a další. Je možno zakoupit jen polotovar včetně spojovacího materiálu, nebo již hotové kostky, které se již jen naplní kameny.

Gabiony o rozměru 5×5 cm jsou dodávány převážně v poplastované dekorační úpravě. Díky poplastované úpravě je životnost prakticky neomezená. K dodání jsou jednotlivé kusy o rozměrech metr x metr, případně metr x půl metru. Vše dodávané včetně spojovacího materiálu. Využití je převážně na zahradu, a do vody. Pro stavbu zahradních jezírek a dalších vodních staveb. Poplastovaná úprava je zelené barvy.

Posledním běžným typem gabionů je hexagon 4×2-8. Jedná se o levné, ale také velice kvalitní řešení. Tento druh je vhodný pro rozsáhlé rozdílové terénní úpravy. Zpravidla se jedná o úpravy kdy je potřeba více než 1,5 tuny kameniva na metr. Použití je zpravidla při stavbě dálnic, železničních koridorů, při fixaci základů u novostaveb a na úrovňové kaskády.

Další kategorií jsou gabiony na zakázku k využití pro zahradní konstrukce. Jedná se o již smontované koše ve tvaru šestihranu, nebo osmihrany. Tyto již hotové koše jsou dodávány s montážním materiálem a je možné spojit je do větších celků. Využití je převážně pro zahradní konstrukce, skalky a gabionové zahrady.