GABION co je to?

Co jsou GABIONY?

Gabion - co to vlastně je?

gabiony Gabiony jsou drátěné konstrukce, chcete-li koše a především jsou to ekologické stavby nezatěžující životní prostředí. Původ gabionů totiž sahá až 7000 let před začátek našeho letopočtu do Egypta. Tehdy přirozeně gabiony nebyly kovové, ale pletené z rákosu, později pletené z vrbového proutí. Později se přes použití ve vojenství postupně vrátily až po původní použití. První kovové gabiony byly použity na sanaci vodních toků. Současné použití ve stavebnictví je daleko širší a to díky vlastnostem gabionových košů.

Předně moderní gabiony jsou vyráběny z kvalitního, převážně pozinkovaného drátu. Spony v gabionu zaručují odolnost a pevnost přední svislé stěny proti vyboulení a tím je zajištěna a zaručena tvarová stálost konstrukce. Ke spojení jednotlivých sítí slouží spirály a jako pomocný prostředek k vytvoření požadovaného tvaru gabionové konstrukce se používá montážní drát. Pokud zabírají větší plochu je pro zpevnění možné použít i sloupky.

Životnost gabionových konstrukcí je udávána v desítkách let. Je závislá na použitém materiálu a současné materiály mají udávanou životnost padesát a více let. Vlastně jsou současné gabiony z moderního materiálu vyráběné tak mladou technologií, že životnost se jen odhaduje na zmíněných cca 50 let. Skutečnost by měla být ještě lepší a životnost poměrně delší.

Pokud je Vám i těch 50let udávané životnosti málo, tak je možné koupit gabiony potažené plastem. To jim přidá další desítky let k životnosti. Vzhledem k nízké ceně takto upravených materiálů, je tato úprava doporučována hlavně tam, kde se bude stále držet vlhkost a voda. Zejména je tato úprava doporučena u gabiomových zahrad vertikálních zahrad. Vzhledem k nízké ceně gabionů potažených plastem a jejich barevných modifikací je takto ošetřené gabiony možno použít prakticky kdekoliv.


+420 602 230 470